Aktuální prodej bytů v novostavbách v Praze zaznamenal v červenci a srpnu nejvyšší objem prodeje v letošním roce. V průměru se v těchto dvou měsících prodalo 524 bytů, což představuje meziroční nárůst o 146 procent. V prázdninových měsících byl prodej o 40 až 100 bytů vyšší než v předchozích měsících. Letos v létě tedy trh neprošel očekávaným zpomalením, které je obvyklé v letním období.
Zvýšená poptávka se odrazila i v růstu cen; na konci srpna se průměrná cena za metr čtvereční v pražských novostavbách pohybovala kolem 156 tisíc korun, což je o 4 tisíce korun více než loni. V červenci se v Praze prodalo 567 nových bytů a v srpnu 621. Analýza ukazuje, že zájem vzrostl zejména o větší byty typu 3+kk. Přesto stále dominují byty 2+kk, které jsou na trhu nejvíce zastoupené.
Průměrná cena za metr čtvereční u bytu 3+kk 156 tisíc korun, zatímco u bytu 2+kk je to 153 tisíc korun.
Dle dosavadních dostupných informací se nejrychleji v nabídce developerských firem v Praze vyprodávají byty 3+kk.
Silná poptávka se odráží i v cenách. V letošním druhém čtvrtletí byla průměrná cena za metr čtvereční u bytů 3+kk vyšší než u 2+kk a nadále roste. Dle aktuálních informací dosahuje průměrná cena za metr čtvereční u bytu 3+kk 156 tisíc korun, zatímco u bytu 2+kk je to 153 tisíc korun.
Podle analýzy společnosti Portu, která spadá pod investiční skupinu Wood & Company, je Praha nejméně dostupnou evropskou metropolí, pokud jde o vlastnické bydlení. Na koupi třípokojového bytu v novostavbě je v Praze potřeba 14,6 roční mzdy, zatímco za podobný byt ve starší zástavbě zaplatíte 12,1 roční mzdy. Od začátku roku 2015 vzrostly ceny bytů o téměř 150 %, zatímco mzdy se zvýšily o 62 %.
Podobné závěry uvádí i technologicko-poradenská firma Deloitte, podle které je v Česku průměrně potřeba 13,3 hrubých ročních mezd na pořízení nového bytu, což je nejvíce v Evropě. Praha se umisťuje na druhém místě v dostupnosti mezi evropskými metropolemi, hned za Amsterdamem.
Podle posledních údajů Swiss Life Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték na začátku září v ČR mírně klesla; oproti předchozímu měsíci se snížila o 0,04 procentního bodu na 5,38 %. Tato sazba zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. V průběhu posledního půldruhého roku průměrná sazba klesla o jedno procento, zatímco Česká národní banka snížila svou klíčovou sazbu o 2,5 procentního bodu. V posledních čtyřech měsících průměrná sazba hypoték poklesla o 0,19 procentního bodu.